Pytania i odpowiedzi.

Zamieściliśmy tutaj odpowiedzi na pytań które czesto nas docierają. Mamy nadzieję, że okażą się dla Was pomocne oraz zaznajomią Was ze specyfiką pracy kamerzysty i fotografa ślubnego.

Przewiń na dół

Dlaczego nasze usługi to dobry wybór ?

- Jeśli spodobało Wam się portfolio na stronie to bardzo nam miło, ale może najlepiej zobaczyć całe filmy ? Dobry teledysk jest całkiem łatwo zmontować z ogromnej ilości materiału jaką się nagrawa na weselu, cały długi film już nie tak łatwo :-)

- Jak już bierzemy zlecenie to pracujemy na maksimum możliwości i staramy się wycisnąć z Waszego ślubu ile tylko się da

- Lubimy swoją pracę i jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do spędzenia z Wami całego dnia.

- Poświecamy mnóstwo czasu na montaż. To praca o której mało się mówi, jest mało efektowna ale to ona naszym zdaniem w bardzo dużym stopniu decyduje o efekcie finalnym. Nie ma mowy by Wasz film powstał w dwa dni. Zawsze jest efektem wielu godzin wytężonej pracy oraz kilkukrotnego oglądania czy na pewno spełnia nasze standardy.

- Zawsze dostajecie doświadczonych operatorów oraz fotografa. Nie wysyłamy do Was osób które będą się uczyć lub budowac portfolio. W zasadzie to mamy tylko 2 zespoły filmujące i kilku fotografów.

01.

Jaka jest cena filmu ślubnego ?

- Zawsze prosimy o kontakt z podaniem szczególnie daty ślubu oraz miejscowości w której się odbędzie. Ceny w pewnym stopniu różnią się zależnie od sezonu oraz dnia, poza okresem czerwiec - wrzesień zazwyczaj udzielamy atrakcyjnych rabatów. Podobnie w przypadku dni nietypowych. Lecz nawet w szczycie sezonu zawsze możecie liczyć na interesującą cenowo ofertę. Zawsze też wysyłamy szczegółowy cennik, gdzie można wybrać różne opcje i dostosować ofertę do swoich potrzeb. Oczywiście jesteśmy elastyczni i jeśli czegoś nie znajdziecie w ofercie to nie znaczy ,że tego nie zrobimy, wystarczy zapytać. Bardzo chętnie podejmujemy się ciekawych wyzwań.

02.

Z czego wynika cena ?

- Jest wiele czynników które wpływają na cenę. Pomijając chyba najważniejsze czyli nasze umiejętności i styl filmów który powinien Wam pasować - rzeczy najtrudniejsze w wycenienium, jest kilka obiektywnych czynników które musimy wliczać w koszty: Wysokiej jakości sprzęt (zarówno video jak i audio) - możecie o nim także poczytać na tej stronie. Czas pracy operatorów - Dobry operator niestety kosztuje trochę więcej niż osoba z małym doświadczeniem. Czas pracy osoby montującej - nie zlecamy tego osobon trzecim. Montaż to przynajmniej połowa sukcesu i efektu jak będzie wyglądał film. Zawsze montuje ktoś z naszej ekipy a przeważnie jedna z osób filmujących dany slub Sprzęt komputerowy, dyski twarde itp - Niestety w przypadku filmu potrzebny jest dużo droższy komputer oraz całe zaplecze dyskowe niż w przypadku zdjęć. Przeważnie jedno wesele to około - 350 - 500 gb surowego materiału video.

03.

Co wchodzi w zakres filmowania ?

- Standardowo - przygotowania u Pana Młodego, przygotowania u Pani Młodej, błogosławieństwo, następnie msza i potem wszystko co ciekawe na sali weselnej aż do oczepin włącznie. Do tego standardu oczywiście często dochodzą inne rzeczy typu : ujęcia plenerowe , ujęcia dronem, ujęcie robione w inny dzień niż ślub, poprawiny itp.

04.

Ilu operatorów filmuje w dniu ślubu ?

- w 90 procentach przypadków dwóch albo jeden operator, plus ewentualnie operator drona i fotograf. O ile Wasz ślub nie będzie naprawde duży (ponad 300 gości) to nie ma potrzeby by było nas więcej. Czy wybrać jednego czy dwóch operatorów także możecie poczytać na tej stronie.

05.

Jak zbudowany jest film ?

- Prawie za każdym razem trochę inaczej. Proporcje zależa od tego jaki klimat Panuje na weselu i jaki jest Wasz charakter. Generalnie jednak w przypadku filmu staramy zachować się chronologię wydarzeń to znaczy - przygotowania, msza , sala weselna. Jeśli mamy ujęcia plenerową mogą wejśc na początek filmu. Najlepiej jednak jeśli zobaczycie kilka naszych filmów :-) które chętnie Wam pokażemy

06.

Czy można zrezygnować z nagrywania przygotowań ?

- Oczywiście, że tak. Nie zachęcamy do tego gdyż naprawdę podczas przygotowań można złapać sporo ciekawych ujęć. Jednak jeśli jesteście pewni ,że nie chcecie uwieczniać przygotowań to zachęcamy choć do mini pleneru w dzień ślubu. Kilka takich ujęć z pewnością doda kolorytu.

07.

Do której godziny operatorzy są na weselu i czy można ten czas przedłużyć ?

Standardowo jesteśmy do około 0.30. Do końca oczepin. czas można przedłużyć ale nie zachęcamy do tego. Goście zaczynają być coraz bardziej zmęczeni, operatorzy też. Mamy już nagrane do tego czasu mnóstwo materiału, więc nie ma co przesadzać. Przeważnie jesteśmy z wami 12-14 godzin.

08.

Czy macie zgodę na nagrywanie w kościele ?

- Oczywiście. Dodatkowo zawsze staramy się przed mszą spotkać z księdzem i zamienić choć kilka słów. Zazwyczaj pomaga to w przełamaniu lodów i ułatwia współpracę. Niewątpliwie kościół to newralgiczne miejsce gdzie musimy wykazać się umiejętnością pracy przy zachowaniu maksymalnej "niewidzialności"

09.

Skąd jesteście i gdzie można się z Wami spotkać?

- Trzon naszego zespołu jest z Krakowa i Gliwic. Generalnie w tych miejscach nie ma problemu ze spotkaniem osobistym, natomiast w dzisiejszych czasach coraz częsciej komunikacja odbywa się w internecie (mail, messenger, whats up). Cały proces począwszy od otrzymania oferty aż pod podpisanie umowy można z nami załatwić drogą internetową.

10.

Gdzie jesteście w stanie dojechać ?

Specyfika tej pracy wymaga dużej mobilności. Pracujemy w zasadzie całej Polsce a już na pewno byliśmy w dziesiątkach miejsc południowej i centralnej Polski. Czasem przy dalekich dojazdach w szczycie sezonu wymagamy noclegu. Filmowaliśmy zarówno we Wroclawiu jak i na Mazurach i to dzień po dniu :-)

11.

Czy możecie nagrać podziękowania dla rodziców ?

Oczywiście, nie ma z tym żadnego problemu. Możecie sami mieć swój pomysł na nie, możemy także my coś zaproponować.

12.

Czy możliwy jest plener w inny dzień niż dzień ślubu ?

Tak , bardzo do tego zachęcamy. Chętnie udamy się z Wami w jakieś piękne lub ważne dla Was miejsce. Z takich nagrań możemy albo zmontować osobny teledysk albo użyć ich na filmie ślubnym. Zazwyczaj to się bardzo dobrze sprawdza. Czasem udaje się zrobić kilka ujęć plenerowych w dniu ślubu. Ładna okolica niedaleko sali , lub kościoła - jednak zawsze jest to pod presją czasu i miejsca, goście nie mogą na Was przecież czekać bardzo długo.

13.

Nasz ślub jest w piątek. Czy możemy liczyć na niższą cenę ?

Tak. W inne dni niż sobota nasza oferta jest zazwyczaj niższa. Oczywistym jest ,że w np w środę w lutym odbywa się bardzo mało ślubów - dlaczego by więc nie zaproponować Wam naprawdę dobrej ceny.

14.

Jak dużo wcześniej należy rezerwować termin ?

Mamy dwie ekipy filmujące i kilku fotografów. Bardzo ciężko dokładnie powiedziec kiedy rezerwować termin. Generalne zasada im szybciej tym lepiej sprawdza się bardzo dobrze, ale nie ma co popadać w przesadę i rezerwować terminu np trzy lata do przodu.

15.

Jakim sprzętem nagrywany jest film ?

Sprzęt zmieniamy w miarę regularnie by zawsze zapewniać w miare możliwości najwyższe standardy. W roku 2020 pracujemy na aparatach Sony - Sony a7 III , Sony a6400 - są te aparaty świetnie dopasowane do potrzeb filmowania uroczystości typu ślub. Mobilne, świetnie filmujące w trudnych warunkach. Poza tym wykorzystujemy cała masę innego sprzętu: Stabilizatory firmy DJI - Ronin S. Drony Dji - Phantom 4 pro i mavic pro. Sprzęt audio - mikrofony Rode , rekordery Zoom. Do tego dochodzi mnóstwo drobnego sprzętu i tona kabli :-) Filmowanie niestety nie mieści się w plecaku jak praca fotografa :-)

16.

Jak nagrywacie dźwiek podczas ślubu ?

- Prawie w każdym momencie tak żeby mieć ewentualną kopię bezpieczeństwa. Na mszy audio nagrywane jest za pomocą rekordera zamontowanego blisko głośnika, z mikrofonu na kamerze oraz z mikrofonu krawatowego który sprytnie przemycamy przed mszą Panu Młodemu. Na sali nagrywamy zazwyczaj też tak by mieć kilka żrodeł dzwięku które potem miksujemy w post produkcji. Jesli lubisz detale techniczne , możesz śmiało nas pytać.

17.

Co mamy robić podczas nagrania?
Czy będziecie nami kierować i ustawiać?

- Zachowywać się naturalnie, to się zawsze sprawdza. Oczywiście nie da się sprawić ,że będziemy dla Was niewidoczni. Każdy inaczej podchodzi do kamery która jest w jego stronę skierowana. Nie jesteśmy jednak fanami ustawek i dziesiątków dubli. Oczywiście doradzamy - w końcu dla Was to zapewne pierwszy ślub w życiu , dla nas zdecydowanie Nie :-) Dlatego w różnych momentach dajemy Wam drobne wskazówki ale nie robimy akcji w stylu - Stań tutaj i się uśmiechnij.

18.

Na naszym ślubie fotograf. Jak będzie wyglądała Wasza współpraca ?

- Jeśli fotograf nie jest z naszej ekipy to oczywiście nie możemy odpowiadać za jego zachowania oraz współpracę z nami. Zazwyczaj dogadujemy się bez problemu, jednak zdarzają się przypadki kiedy jest problem z komunikacją. Młodzi fotoreporterzy czasami lubią być w centrum uwagi lub np błyskać flashem w kościele. My staramy się unikać nagrywania scen gdzie główną rolę odegra fotograf. Oczywiście jest kilka momentów gdzie jego poboczna obecność w kadrze w niczym nie przeszkadza, w końcu on też jest na tym ślubie więc nie starajmy się go zupełnie wymazać.

19.

Czy używacie dodatkowego oświetlenia ?

- W zdecydowanej większości przypadków nie musimy. Sprzęt jakim nagrywamy. Aparaty pełnoklatkowe i jasne obiektywy sprawiają że musi być naprawdę bardzo ciemno żebyśmy nie dali sobie rady. Jeśli powiadomicie nas ,że na Waszym ślubie będzie oświetlenie będzie bardzo słabe , czyli prawie mrok :-) to wtedy zorganizujemy własne oświetlenie.

20.

Jak długo czeka się na gotowy film ?

- od 30 do 120 dni. Z czego to wynika ? Film montujemy około 10-14 dni. Tak. To naprawdę musi trochę potrwać jeśli ma być dobre. Potem około 2 dni teledysk. Reszta czasu to niestety kolejka innych filmów które też muszą być zrobione. Kolejka jest zależna od momentu sezonu. Nie zlecamy montażu osobom trzecim - montaż to esencja filmu. Wychodzimy z założenia ,że najlepiej odda ducha ślubu osoba która na nim była.

21.

Czy mamy wpływ na montaż i wygląd filmu ?

- Przed dniem ślubu przesyłamy Wam ankietę , gdzie jest kilka pytań dotyczących Waszych prefencji. Jednak generalnie decydując się na Nas musiscie Nam odrobinę zaufać. Zawsze macie też prawo do drobnych poprawek o ile tą chęć zgłosicie do 14 dni od otrzymania filmu.

22.

Czy jest możliwość otrzymania surowego, nie zmontowanego materiału ?

- Tak. Ostrzegamy jest tego dużo. Za dodatkową opłatą możemy Wam udostępnić cały materiał zarówno video jak i audio.

23.

Czy podane ceny są cenami brutto i czy możliwe jest wystawienie faktury ?

- Ceny są oczywiście brutto, zawsze wystawiamy paragon albo fakturę jeśli sobie tego życzycie.

24.

Co Państwo Młodzi powinni zapewnić ekipie filmowej?

- Nie jesteśmy bardzo kapryśni. Z racji wielu godzin pracy potrzebne jest nam wyżywienie na sali weselnej oraz jakieś miejsce na bezpieczne pozostawienie sprzętu. Kawa lub napój podczas przygotowań będzie oczywiście mile widziany ale to nie jest niezbędna sprawa. Sporadycznie prosimy o nocleg.

25.

Jak wyglądają płatności za reportaż ślubny ?

- Płatnośc rozbita jest na 3 etapy: Zaliczka - po podpisaniu umowy, reszta kwoty dzielona jest na dwie równe cześci. Pierwsza rata jest płatna do tygodnia przed weselem, druga rata w momencie kiedy dostajecie od nas film i/lub reportaż fotograficzny.

26.

W jakiej formie otrzymujemy gotowy film i zdjęcia ?

- Obecnie materiał oddajemy w ozdobnym opakowaniu i na zdobionym pendrivie = zarówno film jak i zdjęcia. Dodatkowo materiały są dostępne dla Was w prywatnym katalogu w chmurze internetowej przez okres 2 lat.

27.

Czy jest konieczny nocleg dla ekipy ?

- Sporadycznie możemy o to poprosić.

28.

Czy film lub zdjęcia mają naniesione jakiekolwiek logo lub znak?

- Nie dajemy znaku wodnego. Zazwyczaj jest krotka 3-4 sekundowa plansza tytułowa, lecz na Wasze życzenie może jej także nie być.

29.

Jak będzą ubrani operatorzy w dniu ślubu

- Zazwyczaj jesteśmy ubrani w ciemny strój - najmniej to rzuca się w oczy w przypadku wejścia sobie w kadr. Nie pracujemy w garniturach, bo niezbędna w naszej pracy jest mobilność, wygoda oraz kilka kieszeni :-) Ale zawsze jesteśmy dyskretnie i schludnie ubrani.

30.

Czy używacie jakichś efektów specjalnych ?

- Zależy co przez to rozumiecie. Na fimie unikamy efektów w postprodukcji innych niż klasyczne przejścia , przenikanie, slow motion - Wynika to z tego że w przypadku dłuższego filmu było by to zapewne kiczowate, męczące a co najważniejsze bardzo brzydko się starzało. Co innego ciekawe ujęcia i przejścia robione kamerą podczas filmowania - one są o wiele bardziej naturalne, na kilka takich na pewno możecie liczyć na swoim filmie. Nie ma co ukrywać , nasze filmy to nie 100 procent romantyzmu i melancholi rodem z kina lat 20, lubimy czasem dodać coś nowoczesnego i nietypowego. Ale trzeba umieć zachować dobre proporcje , co mam nadzieję nam się udaje. Teledysk to trochę inna sprawa. Tutaj zazwyczaj jest trochę luźniej, więc bez taniego efekciarstwa ale jednak dokładamy to i owo gdzieniegdzie :-)

31.

Czy używacie kamerek typu gopro ?

- Odeszliśmy już od tego, jakoś takich ujęć jak by one interesujące nie były zazwyczaj bardzo odstaje od jakości kamer którymi filmujemy. Najlepiej kamerki sportowe sprawdzały się np zamontowane w samochodzie którym jeździcie ale obecnie wolimy choćby na parę chwil wsiąść z Wami do auta niż zlecać to zadanie GoPro

32.

Na jakie ujęcia z drona możemy liczyć ?

- To zależy od tego ilu będzie operatorów lub czy będzie dedykowany operator od drona. W najlepszym wariancie czyli dedykowany operator drona - prawdopodobnie poza standardowymi ujęciami na kościół, sale weselna i najbliższą okolicę dostaniecie również bardzo ciekawe sceny z Wami w roli głównej. Wyjście z kościoła widziane z lotu ptaka, podjazd pod sale weselną , odjazd z domów - Musiscie jednak pamiętać ,że to wszystko zależy od tego ilu nas pracuje. Jeśli jest tylko 1 operator to jak bardzo by nie chciał wykonać fajne ujęcia z drona to po prostu może nie dać rady z racji braku czasu. Uruchomienie drona , lot, lądowanie - to wszystko niestety zabiera sporo czas a nie da się jedna ręką filmowac kamerą a drugą sterować dronem. Większość filmów które Wam pokazujemy są filmowane w dwóch operatórów. Już w takim składzie drugi operator znajduje trochę czasu by filmować z powietrza.

33.

Jakie opcje niestandardowe są możliwe ?

- Piszcie jeśli macie jakieś pomysły. Wiele da się spełnić. Z rzeczy które na pewno mamy w menu to :

plener filmowy i fotograficzny

filmy narzeńskie, filmy z podziękowaniami dla rodziców

ekspresowy montaż filmu lub trailer ślubny dostępny w kilka dni po ślubie

Same day edit - czyli montaż w dniu ślubu, krótkie video puszczane z projektora

filmowanie poprawin

wywiady i życzenia gości weselnych lub Wasze wypowiedzi wplecione w film

34.

->